
Din 1 iulie 2026, cetățenii care locuiesc în zonele de blocuri din județul Bistrița-Năsăud sunt încurajați să colecteze selectiv biodeșeurile! Aceste biodeșeuri colectate separat se vor depune în containerele maro de 1.100 L amplasate pe platformele de colectare din zonele de blocuri.
Ce sunt biodeșeurile?
Sunt deșeuri de origine organică, care se descompun natural:
Frunzele, iarba, crengile;
Cojile de fructe și legume;
Zaț de cafea, coji de ouă și plicuri de ceai;
Florile și plantele ofilite;
Nu depuneți în containerul maro:
Plastic, sticlă, metal sau hârtie reciclabilă;
Scutece și produse de igienă;
Ambalaje alimentare;
Deșeuri reziduale amestecate;
De la 1 iulie 2026
Colectați separat biodeșeurile în locuință.
Depuneți-le în containerul maro de 1.100 L de pe platforma de colectare.
Contribuiți la un oraș mai curat și mai responsabil.
Fiecare biodeșeu colectat separat acasă și depus în containerul maro face diferența. Sistemul funcționează doar atunci când fiecare dintre noi participă.
FĂRĂ TINE NU SE POATE! Implică-te pentru un viitor mai bun!