In vizor

Furtuna a inundat curți, case și beciuri

Pompierii militari din cadrul ISU Bistrița-Năsăud, împreună cu serviciile voluntare pentru situații de urgență și operatorul de apă-canal, au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării afectate de precipitațiile abundente.

Până la ora 19.00, echipajele au fost direcționate astfel:

• municipiul Bistrița, str. Axente Sever – beci inundat, intervine SVSU Bistrița și furnizorul de apă;

• municipiul Bistrița, str. Drumul Dumitrei Vechi – curte inundată, intervine echipaj echipaj de pompieri cu autospecială transport și motopompă

• localitatea Coldău,  – beci inundat, intervine echipaj de pompieri cu motopompă  din cadrul Stației de Pompieri Beclean.

Pompierii acționează cu motopompe și mijloace specifice pentru evacuarea apei și limitarea efectelor produse de fenomenele meteorologice.

• municipiul Bistrița, str. Matei Eminescu, nr. 12 – casă inundată, intervine SVSU Bistrița;

• municipiul Bistrița, str. Burgului – curte inundată, intervine echipaj de pompieri cu motopompă

• municipiul Bistrița, str. Mihai Viteazul – curte inundată, echipaj de pompieri militari cu motopompă.

       •    municipiul Bistrita, strada Vasile Lucaciu – afirmativ casa inundată (posibil mai multe gospodării afectate), intervine echipaj de pompieri militari cu motopompă.

Echipaje de pompieri militari cu autopompe au intervenit în municipiul Bistrița, străzile Vasile Goldiș (cinci gospodării afectate) și Vasile Lucaciu (trei beciuri inundate).

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud monitorizează atent situația și alocă resurse suplimentare în funcție de evoluția din teren.

Exit mobile version