In vizor

Cardinalul Iuliu Hossu, evocat în cadrul unui simpozion organizat în județul natal de Biblioteca Județeană „George Coșbuc”

Personalitatea complexă a cardinalului Iuliu Hossu, de la a cărui naștere s-au împlinit 140 de ani, a fost evocată joi seara în cadrul unui simpozion organizat în județul său natal, Bistrița-Năsăud, de către Biblioteca Județeană ‘George Coșbuc’ și Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla.

Evenimentul, menit să marcheze ‘Anul Cardinal Iuliu Hossu’, a avut loc la Centrul cultural ‘Dacia’ din municipiul Bistrița, în prezența episcopului greco-catolic de Cluj-Gherla, Claudiu Pop, a autorităților locale și județene, a decanului Facultății de Istorie și Filosofie din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Ovidiu Ghitta, precum și a scriitorilor Ruxandra Cesereanu, Adrian Popescu și Gelu Hossu.

Protopopul greco-catolic de Beclean, Bistrița și Rodna, Cristian Goia, a menționat, în deschiderea simpozionului, că la data de 27 martie s-au împlinit 114 ani de la hirotonirea ca preot a celui care avea să devină cardinalul Iuliu Hossu.

 

 

 

‘Suntem în anul dedicat la nivel național lui Iuliu Hossu, iar astăzi îl comemorăm pe fericitul cardinal la Bistrița. Este o personalitate importantă a Bisericii Greco-Catolice și a națiunii române. El a fost vestitorul Unirii și un mare ierarh, o personalitate complexă care a contribuit la redeșteptarea conștiinței naționale. A fost un păstor spiritual al credincioșilor din Eparhia de Cluj-Gherla și apoi un martir și un mărturisitor al credinței în vremuri de persecuție. Azi este o zi cu semnificație pentru acest eveniment: în 27 martie 1910 a fost hirotonit preot la Roma de către episcopul de Lugoj, Vasile Hossu’, a spus protopopul.

Acesta a adăugat că Iuliu Hossu a avut o legătură strânsă cu locurile natale, dovadă stând cele 246 de vizite canonice efectuate, în perioada 1920-1948, în 141 de localități de pe actualul teritoriu al județului Bistrița-Năsăud.

Episcopul greco-catolic Claudiu Pop a ținut să sublinieze speranța și credința în Dumnezeu care l-au însoțit pe cardinalul Iuliu Hossu în toate încercările vieții sale și a afirmat că își dorește ca acest an să fie unul al întoarcerii la lucrurile esențiale din viața fiecăruia.

 

 

‘Cred că este momentul să ne întoarcem un pic în noi înșine și să vedem lucrurile care cu adevărat contează în viața noastră. Să lăsăm la o parte certuri sau neînțelegeri care nu ating lucrurile esențiale, sunt conjuncturale. Anul acesta aș vrea să fie un astfel de an. Se amestecă, se împletește frumos și cu Anul Speranței. La nivelul Bisericii catolice, suntem într-un an jubiliar dedicat de Papa Francisc speranței. Și poate ne putem întreba cum să facem ca să trăim acest an al speranței într-o lume cu atâtea provocări, ca cele pe care le avem noi, cu un război aproape de noi, cu războaie nenumărate, unele de care știm și pe care le regăsim în știri și altele de care nici măcar nu se pomenește, dar există. (…) Și din nou revin la cardinalul Iuliu Hossu, care știe să își trăiască speranța indiferent de situația pe care o are în bucata de lume în care trăiește. (…) Ceea ce nu se schimbă, dincolo de momente, este credința lui neclintită și aceeași credință, aceeași iubire și aceeași speranță și când este în tronul episcopal, și când este în temniță: Pentru el nu se schimbă nimic tocmai pentru că nu se schimbă Dumnezeu, ancora lui de credință și de speranță este Dumnezeu’, a spus episcopul.

Simpozionul de la Bistrița, intitulat ‘Credința noastră este viața noastră’, a inclus și lansarea volumului ‘Iuliu Hossu – Patru portrete’, semnat de Ruxandra Cesereanu, Ovidiu Ghitta, Nicolae Mărgineanu și Gelu Hossu, apărut în acest an la Editura Galaxia Gutenberg.

De asemenea, pe holul Centrului cultural ‘Dacia’ a fost amenajată o expoziție documentară, realizată de Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla și Biblioteca Județeană ‘George Coșbuc’ Bistrița-Năsăud.